NTP-SZKOLL-21-0001

Beszámoló az NTP-SZKOLL-21-0001 azonosítószámú projektről

A "Csiszolt gyémántok - Tehetségeink támogatása a miskolci Roma Szakkollégiumban" elnevezésű, NTP-SZKOLL-21-0001azonosítószámú projekt 2021.07.01. és 2022.06.30. között valósult meg, a megítélt támogatási összeg 3.000.000 Ft volt. A program a szakkollégium komplex kínálatát egészítette ki hiánypótló elemekkel. A pályaorientációs napokon, az önkéntes felelősségvállalási programokon a hallgatók a felsőoktatás felé orientáltak roma származású, illetve hátrányos helyzetű fiatalokat, ezáltal társadalmi felelősségérzetük is erősödött, miközben növelték a tehetséges fiatalok továbbtanulásának esélyét és támogatták a jövő generációk tehetségeit céljaik megvalósításában. A szakkurzusok és a vitaestek bővítették a jelenlévők aktuális társadalmi kérdésekben való jártasságát, véleményalkotó képességét. A közösségi programok erősítették a közösséget, a hallgatók szociális kompetenciáját. A kiadványokban a diákok bemutathatták mind kreatív irodalmi műveiket, mind tudományos munkáikat, publikációikat.

A projekt szakmai és pénzügyi megvalósításában a kedvezményezett Görögkatolikus Felsőoktatási és Kulturális Diákotthon Görögkatolikus Roma Szakkollégium részéről egy szakmai vezető és egy gazdasági ügyintéző vett részt.

A kötelezően megvalósítandó, 15 órás "Tudatos médiafogyasztás" c. szakszemináriumot Molnár András a Szent István Rádió szerkesztő-műsorvezetője tartotta, három társelőadó segítségével. A három alkalmas, alkalmanként 5-5 órás (összesen 15 órás) szakszeminárium első társelőadója Németh Csaba, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége Vidéki Újságírók Szakosztályának elnöke és a Tudományos Újságírok Klubjának elnökségi tagja volt. A hallgatók számára tartott előadásban a tudományos ismeretterjesztés világát mutatták be, milyen kritériumai vannak egy cikk, vagy honlap tudományosságának, és hogy lehet megtalálni a hiteles, tudományos forrásokat, oldalakat az internet hatalmas világában. Azt is megtanulhatták a hallgatók, mik az árulkodó jelei egy hamis híreket közlő oldalnak, és melyek a leginkább ajánlott a későbbi tudományos dolgozatok, szakdolgozatok megfelelő megírásához használható cikkek, oldalak, tudományos lapok. A második társelőadó Doszpoly Orsolya, a Miskolci Áldozatsegítő Központ vezetője ismertette az online térben ránk leselkedő bűncselekmények típusát és a megoldási lehetőségeket is. Valamint megtudhatták tőle a résztvevők, hogy mit kell tenni ha nem mi vagyunk az áldozatok, de tudunk egy ilyen bántalmazó, vagy fenyegető online bűncselekményről, tehát, hogy hogyan tudunk jól segíteni. A harmadik vendégelőadónk Dr. habil. Szabó-Tóth Kinga volt, aki sokunk számára ismert a kollégiumban, hisz nem csak egyetemi oktatónk, de szakkollégiumunk mentora is. Tőle az online világ bukkanóiról és pozitívumairól, az ezekkel kapcsolatos szociológiai kutatások eredményeiről, pontosságáról szerezhettünk ismereteket. Kitárgyaltuk a vírushelyzet során kialakult "online élet – oktatás" helyzetét, tapasztalatait.

A szintén kötelező elemként vállalt 15 órás Párválasztás – jegyesség – házasság c. 2 alkalmas szakkurzust, Papp Zoltán görögkatolikus atya tartotta. Első alkalommal a keresztény értékek, lelkiség mentén felépülő párválasztás volt középpontban. Az ima fontosságáról beszélt Zoltán atya, arról, hogy már azelőtt imádkozni kell az "igaziért", mielőtt tudnánk, ki is az. Evangéliumi példázattal mutatta meg a hallgatóknak, milyen a "jó" imádság, és azt, hogy bárhol, bármikor és bármiért imádkozhatunk, de a lelkiség, az ima módja nem mellőzhető. A második alkalommal, a férfi női szerepek kerültek előtérbe, és végigvettük az ismerkedés fázisait, hogy milyen úton és folyamatokon át jutunk el a jegyességhez, majd a házassághoz. Zoltán atya előadásával igyekezett tudatosítani, milyen lényeges a másik fél megértése és tisztelete, amik a meghitt és hosszú párkapcsolat kihagyhatatlan elemei.

A társadalmi felelősségvállalást erősítő projektek keretében hallgatóink két eseményen vettek részt. Első alkalommal a szakkollégium hallgatói a Szimbiózis Alapítvány által működtetett Baráthegyi Majorságba látogattak. A szakkollégium szakmai programjai mellett kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a hallgatók részt vegyenek olyan programokon, amelyek elősegítik, hogy érzékenyebbé váljanak a társadalmat érintő problémákra. A Szimbiózis Alapítvány egyik alapelve a társadalmi környezet pozitív attitűdjének, szemléletének előmozdítása. Mindezt szakkollégistáink is átélhették a Föld Napján, 2022. április 22.-én megrendezésre került kertészkedésen. A hallgatók a szakkollégium által vásárolt levendula és citromfű palántákat ültették el a Majorság fűszernövénykertjében. Ezt követően a sziklakert felásásában és növények elültetésében nyújtottak segítséget és az ott élőkkel beszélgettek és kóstolót kaptak az előző évi levendulaszörpből, amit az ott élők készítettek. A második felelősségvállalási eseményünkön a "Te Szedd" akcióhoz csatlakozva hallgatóink az Avas és az egyetemvárosi Lidl áruház között lévő területet igyekeztek megtisztítani. A rövid eső nem állhatta útját a csapatnak, sikerült időben befejezni a munkát. A szemétszedés ideje alatt folyamatosan bővült a létszám, hisz voltak, akik egyetemi órájuk után rögtön a helyszínre érkezve segítették a munkát. Mindenkit pozitívan feltöltött, hogy részese lehetett a szemétszedési akciónak.

A választható programelemek között megvalósításra került hat (egyenként 4 órás) pályaorientációs nap, amelyek lehetőséget adtak hallgatóinknak identitástudatuk, társadalmi felelősségvállalásuk megerősítésére, miközben olyan középiskolás és általános iskolás diákoknak mutatták be a szakkollégiumi programot, egyetemi életet, a továbbtanulás lehetőségeit, akik a jövőben maguk is intézményünk tagjaivá válhatnak. A pályaorientációs napok alkalmával szakkollégistáink társadalmi szerepvállalása erősödött. Bátor fellépésükkel erősítették a roma és hátrányos helyzetű fiatalok továbbtanulás iránti érdeklődését.

A projekt keretében két nyilvános vitaest megrendezésére került sor, amelyek témája szorosan kapcsolódott a szakkurzuson és a szakszemináriumon elsajátított ismeretekhez. Az első vitaest címe a "Hír vagy álhír?" volt, és előadónk Grunda János szerkesztő, riporter volt, a Szent István Rádió munkatársa. Az alkalmon a társaság két csapatra oszlott, majd a vendégünk feldobott egy hírt, a jelenlévők "feladata" pedig az volt, hogy érveljenek az adott hír hitelessége mellett illetve ellen. Az első "kör" sikere után János további híreket illetve álhíreket vezetett fel, a vita menete pedig hasonlóképp zajlott, mint az első alkalommal, a szereplők "álláspontjának" (pro vagy kontra) időnkénti felcserélésével. A vita közben sok olyan érv is felszínre került, amelyek visszacsatoltak a szakkurzuson megszerzett tudásra azzal kapcsolatban, hogy honnan lehet felismerni, hogy az adott hír igaz-e avagy sem. A második vitaestünk témája "Meddig várjunk még? – Összeköltözés vagy különélés a házasság előtt" címmel volt, meghívott vendégelőadónk Salai Szabolcs atya, görögkatolikus pap, berzéki helyettes lelkész volt. Az atya témaindítóként egy rövid videót mutatott a megjelenteknek, ami összekapcsolta a nagyböjti időszak fókuszpontját, Krisztus értünk hozott áldozatát azon felismeréssel, hogy milyen bűnöket követünk el a hétköznapokban, akár a párkapcsolatok terén, és hogy Krisztus a hibáink ellenére is szeret minket és megbocsát nekünk. Ezt követte egy rövid beszélgetés Jézus utolsó hét szaváról, amely egyben átvezette a témát a párkapcsolatok kérdéskörére. A megjelentek ezután a krisztusi tanításokat elsődleges szempontként figyelembe véve arról vitáztak, hogy a házasság előtti különélés vagy az összeköltözés a jobb választás, hogyan hozhatjuk meg keresztényként a megfelelő döntést ezzel kapcsolatban, Isten útmutatását követve.

A projektmegvalósítás időszakában a szakkollégiumi közösség építésére kiemelten nagy hangsúlyt fektettünk. A 2021/2022-es tanévben a hallgatóknak sikerült színes a csapatot összekovácsoló programokat szervezni. Ilyenek voltak például a kicsit sportosabb események, mint a lézerharc, a bowling és a biliárd, valamint Elme Házába is eljutott egy kisebb csapatunk. Nagy létszámban vettek részt hallgatóink egy színház előadáson, amiről utána napokig beszéltek. Hasonló élményeket okozott a mozi világa is, kollégistáink több filmet is megnézhettek a tanév során. Nem maradhatott ki a közös farsangi ünneplés sem és egy a húsvéti időszakot követő kollégiumi bál is megrendezésre került. A programok mind-mind a szakkollégistáink kikapcsolódásainak lehetőségeit, egy igaz csapattá történő alakulását szolgálták. A megvalósított eseményeken a szociokulturális minták erősítése, az aktuális társadalmi problémák feldolgozása, a szakkollégisták kulturális ismeretanyagának növelése, a közösségi élmény szerzése, az egészséges életmódra nevelés és a személyes kapcsolatok erősítése volt a cél.

A támogatás keretében sor került az intézmény időszakos kiadványa egy példányának összeállítására és nyomtatására, 2022 áprilisában megjelent a Görögkatolikus Roma Szakkollégium Lehetőség periodikájának legújabb, 2022/1. száma, melyben a miskolci roma szakkollégisták válogatott munkái olvashatók. Hadházi Renáta a "Cigány származású értelmiségiek nyelvi erőforrásai", Jeddi Bianka "Az elbitorlás fogalma és tényálláselemeinek áttekintése", míg Szajkó Cintia "A női jogegyenlőség érvényesítése, magyarországi roma / cigány nők példáján keresztül" címmel írt tudományos értekezést. A projekt keretében megjelent a miskolci Görögkatolikus Roma Szakkollégium hallgatóinak legújabb, meséket tartalmazó kötete is Bikamipesko Manush! Szeretet nélkül semmik vagyunk! – Mesék a szakkollégisták tollaiból 2. címmel. A történetek szerzőinek fele már nem szakkollégista, hanem szakmájuk elhivatott és felelősségteljes képviselői, néhányan már pedig szülők is. Az első kötethez hasonlóan ebben a könyvben is a szerzők saját élettörténete, tapasztalata és élménye köszön vissza. Azonban ezek a mesék mélyebb és komolyabb üzenetet hordoznak magukban, melyek érettebb korosztályt céloznak meg.

A projektben vállalt célok az alábbiak voltak:

  • A hallgatók tájékozottságának növelése, tudásuk bővítése az aktuális társadalmi, politikai folyamatokról, közéleti témák iránt fogékony értelmiségi attitűd megerősítése, vélemény-nyilvánítási képesség erősítése.
  • A szakkollégiumi hallgatók kommunikációs- és szervezőkészségének, önállóságának javítása, a szakkollégium rekrutációs bázisának növelése, a felsőoktatás felé orientálódó roma és/vagy hátrányos helyzetű fiatalok számának növelése.
  • Az egyéni tehetség kibontakozásának társas-közösségi megerősítése, interperszonális kompetenciák fejlesztése, a középosztálybeli szociokulturális minták erősítése, kulturális ismeretek fejlesztése, közösség erősítése.
  • A szakkollégiumi hallgatók társadalmi felelősségtudatának, közéleti szerepvállalásának, önkéntes törekvéseinek megerősítése, a tehetséges hátrányos helyzetű és roma, fiatalok azonosítása, támogatása, orientálása a felsőoktatás felé.
  • A szakkollégisták vitakultúrával kapcsolatos képességeinek továbbfejlesztése, a hatékony érvelésre és kritikus gondolkodásra épülő vitaképességek gyakorlati alkalmazása.
  • A szakkollégiumi tagok írásainak megjelentetése (íráskészség fejlesztése, ösztönzés a publikációra), ill. a szakkollégiumi tagok irodalmi művészeti alkotásainak nagyközönség felé történő elérhetővé tétele.
  • A program eredményeinek népszerűsítése, hozzáférhetővé tétele tehetséges, roma/hátrányos helyzetű fiatalok számára.

A megvalósított programelemeknek, valamint a beszerzéseknek köszönhetően a pályázatban vállalt célok mind megvalósultak. A projekt elért eredményei közé sorolható a szakkollégisták szociális kompetenciájának, kommunikációs-, véleménynyilvánítási-, döntési képességének, szervezőkészségének, önállóságának és interperszonális kompetenciáinak fejlődése, társadalmi és közéleti aktivitásuk növekedése, mindamellett, hogy az elmúlt tanév kihívásai ellenre is gördülékenyen tudták teljesíteni egyetemi tanulmányaikat. Mindezek együttes, hosszú távú hatásaként értelmezhető, hogy a szakkollégisták a szakmai kiválóságot a társadalmi felelősségvállalással ötvöző értelmiségivé válnak, valamint az, hogy a tehetségsegítés területe tovább erősödik a szakkollégiumban.

Köszönjük a támogatást!

Miskolc, 2022. 09. 26.

A programok az NTP-SZKOLL-21-0001 azonosítószámú projekt keretében, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő támogatásával valósultak meg.